Παρασκευή, 14 Οκτώβριος 2011 13:21

Κατασκευή υπόγειων αγωγών μεταφοράς νερού και αντλητικών συγκροτημάτων στο αγρόκτημα Δήμητρας

• Σύντομη περιγραφή: Το έργο αφορά την κατασκευή δικτύου μεταφοράς νερού με υπόγειους αγωγούς από υπάρχοντα ταμιευτήρα για την άρδευση 5.000 στρ. περίπου με αγροτικές καλλιέργειες του αγροκτήματος στην Τ.Κ. Δήμητρας. Προβλέπεται η εγκατάσταση ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού από συγκρότημα τεσσάρων αντλητικών συστημάτων με παροχή 150m3/h σε H=100m το καθένα, τα οποία θα εγκατασταθούν σε δύο αντλιοστάσια. Η μεταφορά του νερού θα γίνεται με κεντρικούς αγωγούς σε μήκος 5.200μ περίπου, ενώ το μήκος του δικτύου διανομής θα είναι 4.500μ περίπου. Οι υδροληψίες άρδευσης είναι τριπλές παροχές Φ 4 in και διατρέχουν το δίκτυο διανομής.
  • Προϋπολογισμός έργου: 602.700,00 ευρώ
  • Χρηματοδότηση: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2007 – 2013»
  • Απόφαση Ένταξης: Υπ' αριθμ. 11193/29-12-2009
  • Πορεία έργου: Υποβολή συμπληρωματικών δικαιολογητικών στην Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής ΠΑΑ Ανταγωνιστικότητα