Παρασκευή, 14 Οκτώβριος 2011 13:28

Έργα αποκατάστασης και προστασίας του καμένου Δημοτικού Δάσους Μελιβοίας του Δήμου Αγιάς

• Σύντομη περιγραφή: Το έργο αφορά στην αναδάσωση των καμένων εκτάσεων στο Δημοτικό Δάσος Μελιβοίας του Δ. Αγιάς στις ζώνες όπου δεν υπάρχει φυσική αναγέννηση. Περιλαμβάνει επίσης την κατασκευή φραγμάτων βάρους στα ρέματα που διέρχονται μέσα από το καμένο δημοτικό δάσος για τη συγκράτηση των φερτών υλικών, τη συγκράτηση του νερού και την αποτροπή καταστροφικών πλημμυρικών φαινόμενων στην περιοχή.
  • Προϋπολογισμός έργου: 247.300,00 ευρώ
  • Πιθανή χρηματοδότηση: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2007 – 2013 (ΠΑΑ)
  • Πορεία έργου: Ολοκλήρωση σχετικών μελετών – Έκδοση απαιτούμενων αδειοδοτήσεων - Υποβολή πρότασης χρηματοδότησης το Σεπτέμβριο του 2011.

kentro-koinotitas-banner