Παρασκευή, 14 Οκτώβριος 2011 13:30

Κατασκευή μικρού φράγματος στην περιοχή «Προφήτη Ηλία» Τ.Κ. Μεγαλοβρύσου

• Σύντομη περιγραφή: Αντικείμενο του έργου είναι η κατασκευή φράγματος στο ρέμα «Μέγα Ρέμα» στην περιοχή «Προφήτης Ηλίας» της Τ.Κ. Μεγαλοβρύσου του Δήμου Αγιάς, ώστε να γίνει εκμετάλλευση της ετήσιας επιφανειακής απορροής του. Το φράγμα θα είναι χωμάτινο, ομογενές με στραγγιστήρι στο κατάντι άκρο του ώστε στο σώμα του φράγματος να χρησιμοποιηθούν υλικά που υπάρχουν ανάντι του φράγματος μέσα στο χώρο του ταμιευτήρα, αλλά και στους δανειοθαλάμους που βρίσκονται κοντά στην περιοχή. Η χωρητικότητα του φράγματος θα είναι 70.000 μ3, ενώ η επιφάνεια κατάκλισης που θα δημιουργηθεί έχει εμβαδό 7500 τ.μ. Το φράγμα θα χρησιμοποιηθεί για τη βελτίωση της άρδευσης των αρδευόμενων εκτάσεων της περιοχής και για την εξυπηρέτηση των αναγκών της κτηνοτροφίας σε νερό.
  • Προϋπολογισμός έργου: 400.000,00 ευρώ
  • Πιθανή χρηματοδότηση: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2007 – 2013 (ΠΑΑ)
  • Πορεία έργου: Ολοκλήρωση σχετικών μελετών – Έκδοση απαιτούμενων αδειοδοτήσεων - Υποβολή πρότασης χρηματοδότηση μέχρι 30 Οκτωβρίου 2011.