Παρασκευή, 14 Οκτώβριος 2011 13:33

Ανάπλαση παραλιών Δήμου Αγιάς

• Σύντομη περιγραφή: Το έργο αναπτύσσεται κατά μήκος της παραλιακής ζώνης του Δήμου που εκτείνεται από τα όρια του Ν. Μαγνησίας έως το Δέλτα του Πηνειού Ποταμού και περιλαμβάνει σημειακές παρεμβάσεις ανάπλασης που θα αναδείξουν την περιοχή, θα συμβάλλουν στην τόνωση της τουριστικής και οικονομικής δραστηριότητας και θα αποτελέσουν πόλο έλξης πληθώρας επισκεπτών. Το έργο θα περιλαμβάνει τις εξής εργασίες: εργασίες αποκατάστασης της πρόσβασης από τον παραλιακό δρόμο έως την παραλία με την κατασκευή σκαλοπατιών, ραμπών και πεζοδρομίων, πλακοστρώσεις, κατασκευή χτιστών καθιστικών πεζουλιών σε επιλεγμένα σημεία, έργα υποδομής – ανάπλασης με κατασκευή πεζοδρομίων, δικτύου πεζοδρόμων - ποδηλατοδρόμων και θέσεων parking, καθώς και του απαραίτητου δικτύου ηλεκτροφωτισμού. Θα δοθεί έμφαση στη διαμόρφωση χώρων πρασίνου με τη δημιουργία παρτεριών και ζωνών φύτευσης, ενώ θα κατασκευαστούν τοπικά δίκτυα αποστράγγισης ομβρίων για να αντιμετωπιστούν υφιστάμενα έντονα προβλήματα διευθέτησης των ομβρίων υδάτων. Θα περιλαμβάνει επιπλέον εργασίες κατασκευής γηπέδων Beach volley, handball, soccer (εργασίες υποβάθρου για τον αγωνιστικό χώρο, εργασίες κατασκευής αποδυτηρίων, κερκίδων και περιφράξεων).
  • Προϋπολογισμός έργου: 8.000.000,00 ευρώ
  • Πιθανή χρηματοδότηση: ΕΣΠΑ
  • Πορεία έργου: Εκπόνηση σχετικών μελετών, διαδικασία έκδοσης απαιτούμενων αδειοδοτήσεων

kentro-koinotitas-banner