Γιορτή Θάλασσας

Κάθε χρόνο, απο τις 23 έως τις 25 Ιουλίου, στο Στόμιο, που συνδυάζει το καταπράσινο βουνό του Κισσάβου με την θαυμάσια αμμουδιά και την καθαρή θάλασσα, διοργανώνεται απο το Δήμο Αγιάς, Δ.Ε. Ευρυμενών η Γιορτή της Θάλασσας. Οι τριήμερες εκδηλώσεις περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων αθλητικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις, παραδοσιακούς χορούς και ψήσιμο σαρδέλας σε υπαίθριες ψησταριές απο μέλη του Μορφωτικού Συλλόγου. Στην γραφική πλατεία του χωριού οι επισκέπτες συμμετέχουν σε λαϊκό γλέντι μέχρι πρωίας, απολαμβάνουν άφθονο κρασί και υπέροχους ψαρομεζέδες.

Ακόμα, στα πλαίσια της γιορτής, μπορούν να επισκεφτούν μνημεία του φυσικού περιβάλλοντος της περιοχής όπως το Δέλτα του Πηνειού (σημαντικός υγρότοπος), τον Μπελτέ, τη Μπάρα Τσαπούρη και τη Μπάρα Πάπα Ιωσήφ. Η παλία κοίτη του Πηνειού βρίσκεται στο χωρίο όπου ονομαστές πηγές είναι η Γιαταγάνα, του Αγίου Δημητρίου, της Αγίας Παρασκευής και τα Αυλάκια. Άξια επίσκεψης είναι η Ιστορική Μονή του Αγίου Δημητρίου που χρονολογείται απο τον 13ο αιώνα καθώς και εκκλησίες όπως της Αγίας Παρασκευής και της Ζωοδόχου Πηγής.