Πρόσκληση ΤΥΤΩ

17 Οκτωβρίου, 2024 11:24

Ο Δήμος Αγιάς προσκαλεί όλους τους ενδιαφερόμενους στην ενημερωτική ημερίδα που διοργανώνει από κοινού με την ΑΜΚΕ «Οργάνωση για τη Διαχείριση και Διατήρηση της Βιοποικιλότητας στα Αγροτικά Οικοσυστήματα – ΤΥΤΩ» για το πρόγραμμα «Φυσικός Έλεγχος/Περιορισμός των Επιβλαβών τρωκτικών στη Γεωργία μέσω της Διαχείρισης Αρπακτικών Πτηνών».

Στο πλαίσιο του προγράμματος η ΑΜΚΕ ΤΥΤΩ τοποθετεί στη Θεσσαλία τεχνητούς κλωβούς (φωλιές) που στόχο έχουν την παροχή φιλοξενίας προς τα αρπακτικά πτηνά, και στη συνέχεια διαχειρίζεται το είδος Τυτώ για αναπαραγωγή και ανάπτυξη του πληθυσμού τους προκειμένου να ρυθμιστούν φυσικά οι πληθυσμοί τρωκτικών που πλήττουν τις αγροτικές καλλιέργειες και προκαλούν σημαντικές ζημιές σε πολλαπλά επίπεδα.

Η εκδήλωση θα λάβει χώρα στις 23 Οκτωβρίου ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:00 π.μ. στη περιοχή Δήμητρα Αγιάς, στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου.

Καλούνται οι εκπρόσωποι όλων των αγροτικών συνεταιρισμών, οι πρόεδροι κοινοτήτων, οι αγρότες της περιοχής, καθώς και όλοι όσοι ενδιαφέρονται να παρευρεθούν προκειμένου να ενημερωθούν για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΓΙΑΣ
ΑΝΤΩΝΗΣ ΓΚΟΥΝΤΑΡΑΣ